پرش به محتوا

بهینه سازی سازه

بهینه سازی سازه

رسیدن به اهداف عملکردی مورد نیاز در هر سازه‌ای، با در نظر گرفتن همزمان کاهش هزینه‌ها معنا پیدا می‌کند. این مفهوم در قالب طراحیِ مهندسی و به صورت دقیق‌تر در بهینه سازی سازه در طراحی گنجانده می‌شود. در ایران با توجه به لرزه‌خیزی بالای اغلب مناطق، به دلیل رفتار متفاوت سیستم‌های سازه‌ای در برابر بارهای جانبی و ثقلی، ارائۀ طرحی مناسب و مقرون به صرفه برای سازه‌ها اهمیتی دوچندان پیدا خواهد کرد. در واقع اساسِ بهینه سازی سازه ها در ایران بر مبنای کاهش تاثیر نیروهای زلزله بر سازه می باشد. این روند باید به گونه ای صورت پذیرد که در عین کاهش مصرف مصالح، هزینه ها کاهش یابد و ایمنی سازه دچار خدشه نشود.

بهینه سازی سازه ها

ما درگروه مهندسی ایدسا با درک این موضوع، با استفاده از الگوریتم­ها و راهکارهای متفاوت، تلاش می‌کنیم با حفظ کلیت سازۀ موردِ نظر کارفرما، طرحی بهینه برای سازۀ شما ارائه دهیم. کاهش ایمن و مطابق استاندارد مصالح سازه­ای (مانند میلگرد، پروفیل­های فولادی و بتن) و خلق ارزش­های ملموس ریالی از جمله آثار پیاده سازی بهینه‌سازی بر مبنای این راهکارها به شمار می ­رود.

برخی از راهکارهای در نظر گرفته شده برای بهینه‌سازی در ادامه آورده شده است:

  • کمینه سازی انرژی جذب شدۀ سازه هنگام زلزله
  • هدایت مناسب نیروهای زلزله به پی و در نتیجه عدم تولید ممانها و نیروهای اضافی
  • هدایت مودهای گسست سازه­ای به سمت مودهای انتقالی به جای مودهای پیچشی
  • میرا نمودن انرژی لرزه­ ای سازه
  • در نظر گرفتن اثر اندر کنش خاک و سازه
  • حل دقیق مسئله با استفاده از روش های دینامیکی طیفی و تاریخچه زمانی

کافرمایان و طراحان گرامی، در صورت تمایل به بازطرحی و استفاده از خدمت بهینه سازی سازه می توانند، طرح سازۀ طراحی شده را در سیستم زیر بارگذاری نمایند. گروه مهندسی ایدسا پس از بررسی طرح ارسالی، پیشنهاد خود برای ارائۀ خدمت بهینه سازی در قالب کاهش مصرف مصالح ساختمانی را ارائه می نماید.سامانۀ بهینه سازی سازه جهت کاهش مصرف مصالح:

[ninja_form id=5]