پرش به محتوا

زلزله کرمانشاه

  • از
شتاب زلزله کرمانشاه 21 آبان 1396 ایران

زلزله کرمانشاه

مشخصات تکتونیکی

زلزله کرمانشاه در 21 آبان سال 1396  (روز دوشنبه)  در مرز ایران و عراق (شمال غربی ایران)، با بزرگای 7.3 ریشتر رخ داد. این زلزله در 25.1 کیلومتری شهرستان تازه آباد استان کرمانشاه بوده است. نزدیک ترین شهر عراق به این زلزله شهر حلبچه با فاصله 32.7 کیلومتری می باشد. زمان تداوم این زلزله 30 ثانیه گزارش شده است. این زلزله در فاصلۀ 220 کیلومتری شمال شرق بغداد اتفاق افتاد. زمان رخداد این زلزله ساعت 21 و 48 دقیقه به وقت محلی بود. مکانیسم گسلش این زلزله oblique-thrust بوده است. این زلزله ناشی از حرکت صفحۀ تکتونیکی عربستان به سمت اوراسیا با سرعت سالانۀ 26 میلی‌متر می‌باشد. در واقع رشته کوه زاگرس ناشی از همین حرکت می‌باشد. اندازۀ صفحۀ گسل ایجاد کنندۀ زلزله، 65 در 25 کیلومتر می‌باشد. عمق کانونی آن 23.2 کیلومتر برآورد شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، در قرن گذشته در این محدوده 4 زلزله با بزرگای بزرگتر از 6 ریشتر اتفاق افتاده است. نزدیکترین آن‌ها در فاصلۀ 100 کیلومتری زلزلۀ مذکور و با بزرگای 6.1 ریشتر در سال 1967 اتفاق افتاده است.

تانسور گشتاوری زلزله کرمانشاه

تانسور گشتاوریهمانطور که در شکل نشان داده شده است، مکانیسم زلزله بسیار نزدیک به گسل معکوس می باشد.

نقشۀ شدت و احتمال فراگذشت شتاب زلزله 29 آبان کرمانشاه

شدت زلزله 21 آذر 1396 ایرانشدت زلزلۀ مورد نظر بر اساس مقیاس مرکالی تا هشت (VIII) نیز رسیده است.

نقشۀ خطوط همتراز شتاب زلزله کرمانشاه

شتاب زلزله 21 آذر 1396 ایرانهمانطور که در شکل مشاهده می شود، خطوط هم تراز تا 0.3 شتاب زمین کشیده شده است.

خسارات زلزله کرمانشاه

تا کنون تعداد کشته‌های این زلزله بیش از 400 نفر و زخمی‌ها بیش از 6000 نفر گزارش شده است. آمار دقیقی از خسارات ریالی وارد شده تا کنون گزارش نشده است. اما بر اساس گزارشات بسیاری از مناطق روستایی در اثر این زلزله دچار تخریب کامل شده اند. این خرابی ها و خسارات بیشتر در خاک ایران اتفاق افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *