پرش به محتوا

سبک سازی ساختمان

  • از
سبک سازی ساختمان

دانش مهندسی نتیجه ‌خواست بشر برای عملکرد مطلوب با حداقل هزینه است. مفهوم بهینه سازی در مهندسی، تلاش برای رسیدن به هدف دانش مهندسی است. از این رو بهینه سازی و توسعه روش‌های بهینه سازی یکی از موضوعات به روز در تحقیقات دانشگاهی و مهندسی است. در طراحی سازه‌های ساختمانی، اصطلاح رایج سبک سازی ساختمان به جای بهینه سازی سازه کاربرد دارد. سبک سازی ساختمان همان کاهش مصرف مصالح سازه‌ای با رعایت اصول طراحی و ایمنی است.

هرچند عده‌ای از طراحان سازه بر این اعتقاد استوارند که سبک سازی اسکلت ساختمان موجب کاهش ضریب ایمنی سازه می‌گردد، لیکن با مطالعه منابع علمی و استانداردهای قانونی درمی‌یابیم که، استفاده از مصالح بیشتر امری عبث و در بسیاری از موارد موجب کاهش عملکرد مطلوب سازه در سطح موردنظر می‌گردد. چرا که سطح ایمنی مورد نظر حتی با در نظر گرفتن ضعف‌های اجرایی و موارد پیش بینی نشده نیز در اصول طراحی سازه دیده شده است و منافاتی با سبک سازی اسکلت ساختمان ندارد.

سبک سازی ساختمان بر اساس دو رویکرد قابل انجام است:

  • کاهش وزن ساختمان با استفاده از مصالح سبک و ساخت و ساز صنعتی:

کاهش وزن ساختمان قطعا موجب بهبود عملکرد سازه و کاهش مصرف مصالح سازه‌ای خواهد شد. لیکن کاهش مصرف مصالح سازه‌ای با استفاده از مصالح سبک‌، لزوما به معنی کاهش هزینه‌ها نخواهد بود. طراح سازه هنگامی برداشت دقیقی از این موضوع خواهد داشت که مهندسی ارزش در طراحی سازه را به کار بندد. برای اطلاعات بیشتر در مورد مهندسی ارزش به لینک زیر مراجعه شود.

لینک

  • اصلاح رفتار سازه و در نتیجه کاهش نیرو در اعضای سازه:

استفاده از روش‌های بهینه سازی برای سبک سازی اسکلت ساختمان و کاهش نیرو در اعضای سازه‌ای رویکرد دوم است. چنانچه تمایل به دانستن نکاتی در این رابطه دارید به لینک صفحه بهینه سازی مراجعه نمایید.

لینک

از شرکتهای خارجی فعال در این زمینه می توان به شرکت یونانی AceOCP اشاره نمود.

سبک سازی ساختمان

روند بهینه سازی یک سازه

سازندگان و انبوه‌سازان ساختمانی در نظر داشته باشند که هزینه طراحی‌های محافظه‌کارانه ممکن است در پروژه‌های کوچک به چشم نیاید ولی هنگامی که پروژه‌های کوچک در کنار هم جمع شود، هزینه گزافی را به اقتصاد کلان کشور وارد خواهد ساخت و هرکدام از ما چه طراحان سازه و چه سازندگان باید در قبال اتلاف بیهوده مصالح و منابع پاسخگو باشیم.

گروه مهندسی ایدسا با در اختیار داشتن دانش و تجربۀ مورد نیاز در زمینه طراحی انواع مختلف سازه، آمادگی خود را جهت کنترل رایگان سازه های موجود به منظور سبک سازی ساختمان اعلام می دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *