پرش به محتوا

نیروهای موثر در طراحی لرزه ­ای دیافراگم

  • از
نیروهای موثر در طراحی لرزه ای دیافراگم

نیروهای موثر طراحی لرزه ­ای دیافراگم

برای تشریح نیروهای موثر طراحی لرزه ­ای دیافراگم آشنایی با کارکرد دیافراگم ضروری است. مطابق بند R12-1-1 1 آیین نامه ACI318-14 دیافراگم ­ها صفحات افقی یا تقریبا افقی هستند که:

  • نیروی جانبی زلزله را به اعضای قائم سیستم مقاوم جانبی انقال می­ دهند.
  • ساختار منسجم سیستم سه بعدی سازه را تکمیل می­ نمایند.
  • مهارجانبی برای اعضای سیستم باربر جانبی ایجاد می­ کنند.

در حقیقت دیافراگم ها المان­های افقی سیستم باربر جانبی هستند.

نیروهای موثر طراحی لرزه ­ای دیافراگم

عملکردهای مختلف دیافراگم در برابر نیروها

انواع نیروهای موثر طراحی لرزه ای دیافراگم

به طور کلی نیروهای موثر در طراحی لرزه ­ای دیافراگم، یا برون صفحه‌ای هستند یا درون صفحه‌ای. این دو دسته از نیروها در ادامه توضیح داده شده‌اند:

1- نیرو­های درون صفحه (In-plane forces):

این دسته از نیرو­های موثر در طراحی دیافراگم، ناشی از بارهای جانبی مانند زلزله، باد و یا فشار خاک است. این نیروها منجر به ایجاد نیرو­های برشی، کششی و فشاری درون صفحه ای می­ گردد. در نرم افزار ETABS و SAP نیروهای درون صفحه با f11، f22 و f12 نشان داده می‌شوند؛ و برای اعضایی که به صورت المان Shell و Membrane تعریف شده ­اند قابل محاسبه هستند. هم­چنین نیروهای جانبی باعث ایجاد خمش در صفحه و برش خارج از صفحه دیافراگم می­ شوند. در نرم ­افزار ETABS و SAP این نیروها با m11، m22، v13 و v23 نشان داده می ­شوند. این نیروها فقط برای اعضا با رفتار Shell قابل محاسبه هستند.

2- نیروهای برون صفحه (Out-plane forces):

این دسته از نیروهای موثر در طراحی دیافراگم، ناشی ازنیروهای ثقلی، شتاب قائم زلزله و یا کشش ناشی از باد بر روی بام هستند. آن ها منجر به ایجاد خمش داخل صفحه دیافراگم و برش خارج از صفحه دیافراگم می ­شوند. در نرم افزار ETABS  و SAP این نیروها فقط برای المانهای Shell محاسبه می­ گردد. جهت طراحی دیافراگم با رفتار Shell تحت اثر این نیروها می­ توان از نرم­ افزار SAFE استفاده نمود. هم­چنین این نیروها باعث تنش کششی و فشاری مستقیم روی سطح دیافراگم می­ شوند که باید دیافراگم برای پانچ تحت اثر این تنش­ها طراحی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *